Ceny usług remontowo-wykończeniowych znacząco się różnią. Z tego względu szczegółową wycenę podajemy zawsze po obejrzeniu zlecenia i ustaleniu zakresu prac. Poniżej przedstawiam czynniki, które wpływają na ostateczny koszt remontu. 

Od czego zależy cena usług wykończeniowych? 

Generalny remont domu lub mieszkania to zwykle dość duża inwestycja. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na koszt remontu jest oczywiście jego skala. Niektóre prace remontowe mogą pochłonąć większą ilość gotówki, inne z kolei to wydatek kilkuset złotych. 

    • lokalizacja – jednym z kryteriów wpływających na to, ile kosztować będzie nasz remont mieszkania, jest lokalizacja. Inną kwotę zapłacimy za remont mieszkania w centrum miasta np. w Gdańsku, Gdyni czy w Sopocie, a inną remontując mieszkanie w małej miejscowości z dala od centrum. Wynika to głównie z tego, że mieszkańcy różnych rejonów Polski mają zwykle inne możliwości finansowe.
    • standard wykończenia – różnica w cenie remontu zależy od rozwiązań, na które się decydujemy. Im bardziej pracochłonne, tym większe są stawki robocizny. Zwykle to łazienka i kuchnia pochłaniają najwięcej pieniędzy na remont niezależnie od standardu, jaki wybierzemy. Na ich urządzenie potrzebujemy kosztownego wyposażenia i materiałów wykończeniowych. W przypadku łazienki największym wydatkiem zwykle są: armatura, gresy, ceramika. W przypadku kuchni najwięcej zapłacimy za zabudowę kuchenną oraz sprzęty AGD. 
    • powierzchnia mieszkania – wpływ na cenę ma również powierzchnia, która wymaga remontu. Oczywiste jest, że więcej zapłacimy za remont stumetrowego mieszkania w porównaniu z odnowieniem kawalerki.
    • firma remontowo-budowlana – profesjonalne i cenione firmy remontowe zwykle posiadają wyższe stawki za swoje usługi, a dodatkowo mają zapełnione terminarze nawet na kilka miesięcy z góry. Z kolei te mniejsze firmy, które dopiero startują na rynku, mogą zachęcić klientów do skorzystania z usług bardziej atrakcyjną ceną. 

Co potrzebujemy do przygotowania wyceny remontu? 

Zanim skontaktujesz się z firmą remontową, warto wcześniej wykonać pomiary, gdyż to na ich podstawie dokonujemy szczegółowej wyceny. Pomiary możesz wykonać samodzielnie lub zlecić nam ich sporządzenie. Oprócz pomiarów powinny zostać również uwzględnione informacje dotyczące wybranej technologii, specyfiki remontu oraz zakresu prac, również tych dodatkowych (np. czy konieczna będzie wymiana instalacji wodnej czy elektrycznej). 

Dlaczego warto poprosić firmę o przygotowanie wstępnej wyceny prac remontowych? 

Indywidualnie sporządzony kosztorys pozwoli kontrolować wydatki związane z pracami remontowo-wykończeniowymi. Trzeba jednak pamiętać, że podczas prac remontowych bardzo często pojawiają się dodatkowe koszty (nieuwzględnione w kosztorysie). Warto zatem zawsze zgromadzić środki finansowe o około 20% większe niż zakładane. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie zabraknie nam pieniędzy na remont.