1. Co właściwie oznacza wykończenie mieszkania ,,pod klucz”?

Wykończenie pod klucz obejmuje szeroki zakres prac remontowych, dzięki którym mieszkanie jest praktycznie gotowe do natychmiastowego zamieszkania, wymaga jedynie uzupełnienia aranżacji o meble, urządzenia i dodatki. Wykończenie mieszkania pod klucz zazwyczaj oznacza stan, w którym ściany są już pomalowane, na podłogach znajduje się posadzka – panele, parkiet lub płytki, a w ościeżach są zamontowane drzwi zewnętrze oraz wewnętrzne. Usługa ta obejmuje również wykonanie zabudowy kuchennej, szaf wnękowych, usług elektrycznych (w tym montaż oświetlenia) oraz instalacji wyposażenia łazienek. Wykończenie mieszkania pod klucz ma tę zaletę, że umożliwia wprowadzenie się do domu lub mieszkania bez konieczności podejmowania jakichkolwiek prac remontowych. 

2. Czy można odliczyć od podatku remont?

W świetle obecnych przepisów prawa nie możemy ubiegać się o zwrot podatku VAT za zakup materiałów użytych do remontu domu lub mieszkania. Ulga podatkowa obowiązuje jedynie na rzecz zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Mówi o tym artykuł 20 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zgodnie z tymi przepisami z odliczeń podatkowych można skorzystać w następujących przypadkach: budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy budynku na cele mieszkalne, rozbudowy budynku na cele mieszkalne oraz przystosowania niemieszkalnej części budynku na cele mieszkalne. 

3. Ile kosztuje wykończenie mieszkania? 

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena wykończenia mieszkania zależy od zakresu pracy oraz powierzchni. Duże znacznie ma również lokalizacja. Więcej za remont mieszkania zapłacimy w centrum dużego miasta niż w mniejszych miejscowościach. 

4. Ile farby potrzeba do pomalowania m2 ściany? 

Uniwersalna recepta nie istnieje. Zwykle producent farby takie informacje zamieszcza na karcie produktu. Jest to tzw. wydajność farby. W karcie technicznej produktu powinny również znaleźć się także informacje, do jakiego typu podłoży nadaje się dana farba oraz jakie warunki należy spełnić, aby osiągnąć wskazaną wydajność. Należy jednak pamiętać o tym, że podana przez producenta wydajność to wartość orientacyjna. Wydajność farby może zależeć od takich czynników jak m.in. prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania.

5. Jaką farbę wybrać do kuchni?

Malowanie ścian w kuchni jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia przynajmniej części powierzchni. Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem specyficznym: bardzo łatwo w niej o zabrudzenia, a ściany są narażone na podwyższoną wilgoć oraz temperaturę, należy wybrać taką farbę, która jest odporna na zabrudzenia, wilgoć, zmienne temperatury, przy tym jest łatwa w czyszczeniu. Najczęściej wybieranymi rodzajami farb do kuchni są: farby lateksowe, farby akrylowe oraz farby ceramiczne.

6. Ile schnie grunt? 

Grunt zwykle schnie około 24 godzin, chyba że producent zleci inaczej. Zawsze jednak należy stosować się do instrukcji, bo w przeciwnym razie środek gruntujący nie spełni należycie swojej roli. 

7. Jaki wałek wybrać do gładzi gipsowej? 

Kładzenie gładzi gipsowej wymaga precyzji, aby po zakończeniu prac nie pozostały żadne nierówności, które będą wymagały pracochłonnego szlifowania. Jednym z narzędzi umożliwiającym efektywne nałożenie gładzi jest wałek. Zastępuje on rajberki i blichówki, dzięki czemu praca jest mniej czasochłonna i nie wymaga tak częstego nakładania kolejnej porcji materiału, a wszelkie poprawki szpachelką ograniczone są do minimum. Wałek do nakładania gładzi powinien cechować się zwiększoną chłonnością nakładanej masy, być wytrzymały i nie pozostawiać po sobie włókien podczas malowania. Najlepszy do tego typu prac będzie wałek z nylonowego włókna. 

8. Jaki wybrać papier do szlifowania gładzi? 

Gładzie gipsowe zwykle szlifuje się na dwa sposoby: można to robić za pomocą szlifierki lub przy użyciu pacy z uchwytem, na której przyczepia się papier ścierny lub siatkę ścierną. Ta technika nadaje się raczej do niedużych pomieszczeń, ponieważ jest bardziej pracochłonna. Niezależnie od tego, którą metodą wybierzemy, w pierwszej kolejności musimy usunąć wszystkie nierówności za pomocą siatki lub papieru o granulacji P100. W kolejnych etapach wyrównujemy wszelkie nierówności za pomocą drobniejszych granulacji – P120 lub P150. W większości przypadków szlifowanie kończy się na P150, jeśli jednak efekt nas nie zadowala – można użyć granulacji P180.